Історія

Близько 8 тисячі років тому в Індії люди звернули увагу на дивовижну квітку, яка дає волокно. Доказ у вигляді намиста з бавовняними нитками був знайдений під час археологічних досліджень мергархської культури. Саме з Індії пішло всесвітнє поширення бавовни, а методами прядіння і технологіями обробки продовжували користуватися аж до сучасної індустріалізації.

В Середньовіччі бавовна стала головним товаром для імпорту. У той час європейці не знали, як виробляють бавовняне волокна, тому з'являлися різні народні гіпотези. Деякі стверджували, що бавовна виготовляється з вовни овець, які народжуються з рослин. В 1305 Джон Мандевіль стверджував, що в Індії росте дивовижне дерево, з гілок якого народжуються маленькі овечки. Ці гілки такі гнучкі, що вони схиляються вниз, даючи можливість овечкам харчуватися, коли вони голодні. Саме ця версія міцно закріпилася в європейських мовах, наприклад, «бавовна» звучить як baumwolle, що означає «деревна шерсть».
Вже до XVI століття бавовна з'явилась повсюдно в теплих регіонах Азії і Америки. Очищали бавовну від насіння за допомогою «чурки», яка представляла собою пристосування з двох валиків, один з яких був рухливим, а другий – фіксованим. Бавовна з насінням подавався між валиками, валик захоплював волокно і протягував його на іншу сторону, а насіння, яке не могло пройти між валиками, відривалося і падало попереду. З такою «технологією» три змінних робочих могли очистити в день не більше 6-8 кг бавовни.

У 1792 році була винайдена пильна машина (коттон-джин Їли Уітнея), яка значно прискорила і здешевила цю роботу. З цього часу бавовництво стало швидко і повсюдно розвиватися, як ніяка інша галузь промисловості в світі.
Сучасні технології обробки бавовни та обладнання забезпечують високу продуктивність. Після складання бавовни, спеціальні машини (джини, Лінтер і ін.) відокремлюють волокна від насіння і розділяють їх по довжині. Спочатку бавовна кидається в верхню частину машини, потрапляючи між тонкими колоподібними пилами. Пили влаштовані так, що насіння якраз проходить між ними і падає вниз, а бавовна ж утримується на зубцях. Із зубців воно витягується жорсткими щітками, які поміщені між пилами. А з машини бавовна виходить красивою пухнастою смугою. Бавовна-волокно пресується в красиві білосніжні стоси і відправляється на склад готової продукції. 

Жіноче здоров'я
ТЕМА ДНЯ!
Спорт для здоров'я
105


Жіноче здоров'я

Контрацепція: міфи та факти
122